तिहारको आगमनसँगै फूलहरु ढकमक्क फुल्न थाले

Homeविशेष

तिहारको आगमनसँगै फूलहरु ढकमक्क फुल्न थाले

अन्लाइन सांस्कृितक नृत्य प्रतियाेगिताकाे नितजा साँझ ८ बजे सार्वजनिक हुदै
गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलकाे बाँकी काम २५ दिनमा पूरा गर्न निर्देशन
आगलागीबाट घर गुमाएका परिवारलाई कुमाल विद्यार्थी समाजद्वारा सहयोग हस्तान्तरण

नेपालीहरुको दशैपछिको दोश्रो ठूलो चाड तिहार आउन केही दिन मात्र बाकी छ । तिहारलाई उज्यालो र फूलहरुको पर्वको रुपमा चिनिन्छ । फुल बिना तिहारको रौनक पुरा हुन सक्दैन । यतिवेला गाउ तथा शहरका वगैचा तथा गमलामा फुलेका आकर्षक फुलले घर तथा आसपासको वातावरण नै मनमोहक बनाएको छ । यसले तिहार आएको आभाष गराएको छ । नेपालमा करिव ६ सय किसिमका फुल पाईने भए पनि तिहारमा सयपत्री , गोदावरी र मखमली फुलको बिशेष महत्व हुन्छ । विगतका वर्षको तुलनामा यस वर्ष तिहार केही ढिलो परेकाले फूलहरु सवैतिर ढकमक्क फुलि सकेका छन् ।

यस्तै छिटो नओईलाउने मखमली फुलको त विक्री नै सुरु भईसकेको छ । तर सयपत्री र गोदावरी फूल चाहिँ चाँडै ओईलाउने हुदाँ फुल किसानले टिप्न हतार गरेका छैनन् । विशेषगरी फुलहरु लक्ष्मीपूजा र भाईटिकाका दिन बढी प्रयोग हुने गर्छ । यस वर्ष कोरोना महामारीका कारण फुलखेतीमा समेत असर परेको देखिन्छ। ीबगतका बर्षमा जस्तो ठुलो परिमाणमा फुलको खेती समेत गरिएको छैन । त्यस्तै कोरोनाकै विच उत्पादन भएका फुलले यसअघि वजार नपाए पनि तिहारमा भने राम्रो बजार पाउने आशा गरिएको छ ।

व्यवसायीहरुका अनुसार यस वर्ष फुलको माग घटेको छ । गत वर्ष तिहारमा भारतबाट समेत फुल आयात गरेको भए पनि यस वर्ष नहुने भएको छ । गत वर्ष तिहारमा २५ लाख सयपत्री माला खपत भएको थियो । यस वर्ष भने वजारमा १५ लाख मात्र मालाको माग रहेको व्यवसायीहरुको भनाइ छ । तिहारमा प्रयोग हुने सयपत्री , मखमली र गोदावरी फुलमध्ये सयपत्री मात्रै भारतबाट ल्याउने गरिएको थियो । यस वर्षको लागि स्वदेशी उत्पादनले बजारको माग पूर्ति हुने व्यवसायीहरु ब्ताउछन् । त्यस्तै तिहार ढिला हुदाँ सयपत्री फुल जोगाउनै मुस्किल परेको फुल व्यवसायीहरुले बताएका छन् ।

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0