तुलसिको विवाह गरेर हरिबोधनी एकादसी पर्व मनाइयो

Homeअन्य

तुलसिको विवाह गरेर हरिबोधनी एकादसी पर्व मनाइयो

A Guide to Working With a Makeup Artist for Your Wedding
The unconventional guide to world markets
Unrelenting focus and perseverance is the key to success

मंसिर ११,

कार्तिक शुक्ल एकादशीका दिनमा भगवान् विष्णुको प्रतीकका रुपमा तुलसीको दामोदरसँग विवाह र विशेष पूजा गरी मनाइने हरिबोधिनी एकादशी पर्व विहिबार मनाईएको छ । यस वर्ष बुधबार र बिहीबार दुई दिन एकादशी परेकाले स्मृतिमा आधारित भई धार्मिक कर्म गर्नेले अघिल्लो दिन र वेदमा आधारित भई धार्मिक काम गर्नेले बिहीबार एकादशी व्रत गरी विशेष पूजा आराधना गरेका छन् ।
आषाढ शुक्ल एकादशी अर्थात् हरिशयनी एकादशीका दिनमा क्षीरसागरमा सुतेका विष्णु ब्युँतिने भएकाले यस दिन एकादशीलाई हरिबोधिनी एकादशी पनि भनिएको हो । हरि शयनीदेखि हरि बोधिनी एकादशीका दिनसम्म चार महिना विष्णुका भक्तले तुलसीको व्रत गरी विशेष पूजा गर्दछन् । विष्णु क्षीर सागरमा सुतेकाले यी चार महिना विवाह व्रतबन्ध जस्ता माङ्गलिक कार्य नगरिने परम्परा छ ।
यस समयमा खोला, नदीनालामा बाढीपहिरो आउने र सर्पजस्ता जीवको भयका कारण यात्रा नगर्नु शुभ मानिन्छ । हरिशयनी एकादशीका दिन घरघरमा रोपेर विशेष पूजा गरिएको तुलसीको मठमा गाईको गोबर र रातो माटोले पोतेर सिँगारी फूल मालाले सजाएर विवाह गरिएको छ ।
तुलसी विष्णुप्रिया भएकाले यस दिन तुलसीको दामोदरसँग विवाह गर्ने परम्परा बसेको हो । तुलसीको मठ नजिकै विष्णुको प्रतीकका रुपमा निगालाको लिङ्ग गाडेर विधिपूर्वक पूजा गरिन्छ ।
यस दिन पूर्वी नवलपरसीको त्रिवेणी धाम , पिठौली , गुन्द्रही , ढकाहा स्थानमा विशेष मेला लाग्दछ । यस वर्ष भने कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट बच्न मेला लागेको थिएन ।

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0